Northeast Wisconsin High School Sports Awards show reveals winter nominees – Post-Crescent

0
11
The Northeast Wisconsin High School Sports Awards show will honor many of the state's top high school athletes, coaches and teams. The virtual-only event will premiere June 30.

Plenty of work remains as we continue to prepare for the annual Northeast Wisconsin High School Sports Awards show. 

But the first big task has been crossed off our to-do list: the unveiling of our winter athlete of the year nominees.

The show, presented by Festival Foods and part of the USA TODAY High School Sports Awards program, will honor prep athletes, coaches and teams in the Appleton, Fond du Lac, Green Bay, Manitowoc, Marshfield, Oshkosh, Sheboygan, Stevens Point, Wausau and Wisconsin Rapids markets for their achievements during the 2020-21 school year.

The virtual event will premiere at 7 p.m. June 30 and can be seen on our 10 USA TODAY NETWORK-Wisconsin websites and Facebook pages and on our USA TODAY NETWORK-Wisconsin YouTube channel. It will be made available to viewers on mobile, desktop and tablet devices.

Green Bay Packers quarterback and three-time NFL MVP Aaron Rodgers, two-time FIFA World Cup soccer champion Alex Morgan and five-time Olympic gold medalist swimmer Katie Ledecky will be among a lineup of all-star presenters. More presenters will be announced soon.

RELATED:  Planning underway for annual prep sports awards show

Nominated winter athletes should register at sportsawards.usatoday.com/northeastwi to reserve their complimentary gift box, which is scheduled to arrive approximately one week prior to the show. Registrations are also used to send out awards for winners following the show.

Fall and spring nominees, along with our premier award honorees, will be announced once they’ve been determined.

Event details, which includes show information, nominees selections, presenter announcements and other updates, can be found at sportsawards.usatoday.com/northeastwi.

Use the hashtag #NEWisconsinHSSA if you’re a Twitter user.

Winter sports nominees

Basketball – boys

Grant Asman, sr., Kimberly

Jake Dietz, sr., Neenah

Mason Dopirak, sr., Manitowoc

Mason Dorn, sr., Seymour

Sam Haese, sr., Wrightstown

Jalen Keago, sr., Oshkosh North

John Kinziger, so., De Pere

Max Nelson, jr., Appleton North

Jackson Paveletzke, jr., Kimberly

Preston Ruedinger, sr., Oshkosh Lourdes

Marcus Tomashek, jr., Ashwaubenon

Casey Verhagen, jr., Sheboygan Lutheran

Basketball – girls

Abbie Aalsma, jr., Waupun

Kiley Deaton, sr., Wausau West

Callie Genke, sr., Freedom

Mackenzie Holzwart, sr., Howards Grove

Emily La Chapell, jr., Appleton East

Jordan Meulemans, jr., De Pere

Sammy Opichka, sr., Green Bay Notre Dame

Kylie Schmidt, sr., Mishicot

Maddy Schreiber, sr., Kimberly

Alayna Suprenand, sr., Winnebago Lutheran

Chloe Van Zeeland, sr., Kaukauna

Allie Ziebell, fr., Neenah

Gymnastics

Kyla Krause, fr., Medford

Kate Malchow, so., Medford

Hanna Merkel, jr., Marshfield

Caroline Ramminger, sr., Manitowoc

Katelyn Trowbridge, sr., Stevens Point

Makala Ulrich, jr., Medford

Hockey – boys

Kole Altergott, sr., Ashwaubenon

Brady Cleveland, so., Wausau West

Dayne Deanovich, jr., Fond du Lac Springs

Luke Elkin, sr., Neenah/Hortonville/Menasha

Tyler Fromolz, jr., Waupun

Connor McLaughlin, sr., Fond du Lac Springs

Noah Pickart, sr., Fond du Lac Springs

Brendan Poshak, sr., Green Bay Notre Dame

Hayden Rising, so., Fond du Lac Springs

Kade Smigaj, so., Stevens Point

Drew Sutton, sr., Neenah/Hortonville/Menasha

Brady Welsch, sr., Fond du Lac Springs

Hockey – girls

Paige Bauer, sr., Wisconsin Valley Union

Josie Bender, jr., Bay Area Ice Bears

Jordan Brady, so., Bay Area Ice Bears

Maddux Federici, sr., Central Wisconsin Storm

Samantha Federici, jr., Central Wisconsin Storm

Gwen Gillard, jr., Fox Cities Stars

Tanith Plachetka, fr., Fox Cities Stars

Grace Rentmeester, fr., Fox Cities Stars

Makayla Spejcher, jr., Bay Area Ice Bears

Ella Spies, so., Warbirds

Shelby Tryba, sr., Wisconsin Valley Union

McKayla Zilisch, jr., Fox Cities Stars

Swimming – boys

Connor Cleveland, sr., Sheboygan North

Ben Halambeck, sr., D.C. Everest

William Hayon, jr., Sheboygan North

Austin Henderson, jr., Neenah

Jackson Hodek, jr., Ashwaubenon

Victor Kostov, sr., Bay Port

David Mayer, fr., D.C. Everest

Ketner Murry, sr., Appleton North/East

Brennan Neitzel , sr., D.C. Everest

Konnor Pilger, so., Stevens Point

Ian Ridlehoover, jr., Appleton North/East

Jack Steinhardt, sr. Plymouth

Wrestling

Drake Anderson, sr., Bay Port

Matty Bianchi, sr., Two Rivers

Greyson Clark, so., Kaukauna

Gavin Drexler, jr., Stratford

Jager Eisch, sr., Kaukauna

Alec Hunter, sr., Oshkosh West

Quincy Klister, sr., Wrightstown

Kaiden Koltz, sr., Wrightstown

Caleb Meunier, jr., Winneconne

Jack Severin, sr., Kewaunee

Aiden Vandenbush, sr., Random Lake

Clayton Whiting, jr., Oconto Falls

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here